Schedule at a Glance

Friday, February 14

7:00 a.m. 6:30 p.m. Registration/Information Desk and Special Events Ticket Desk
Lagniappe (2nd floor)
Sponsored by Corteva Agriscience
7:00 a.m. 6:30 p.m.

BoardBookit Help Desk

Lagniappe (2nd floor)
Sponsored by Bayer Crop Science

7:30 a.m 6:00 p.m.

CAC Silent Auction

Edgewood A/B (4th Floor)

8:00 a.m 9:30 a.m.

Cotton Flow Committee

Waterbury Ballroom (2nd Floor)

9:00 a.m. 11:00 a.m.

CCI Executive Committee*

Grand Couteau (5th Floor)

10:00 a.m 12:00 p.m.

Investments Subcommittee

Bayside C (4th Floor)

12:30 p.m. 2:30 p.m.

CCI Board of Directors

Waterbury Ballroom (2nd Floor)

1:30 p.m. 2:00 p.m.

Orientation of New Delegates

Nottoway (4th Floor)

1:30 p.m. 3:00 p.m.

National Cotton Ginners Assn. Board of Directors and Annual Meeting

Grand Ballroom D (5th Floor)

2:00 p.m. 3:00 p.m.

NCC Membership and Credentials Committee

Estherwood (4th Floor)

3:00 p.m. 3:30 p.m.

NCC Budget Committee*

Bayside B (4th Floor)

3:00 p.m. 5:00 p.m.

CCI Export Promotion Committee*

Rodrigue Gallery (1st Floor)

3:00 p.m. 5:30 p.m.

American Cotton Producers Business Session

Rhythms I/II/III (2nd Floor)   
Sponsored by Bayer Crop Science

4:30 p.m. 5:30 p.m.

NCC Committee on Council Operations*

Grand Ballroom D (5th Floor)

5:30 p.m. 6:30 p.m.

NCC Executive Committee*

Oak Alley (4th Floor)

6:30 p.m. 7:30 p.m.

Welcome to New Orleans Reception (all attendees invited)

Armstrong Ballroom (8th Floor)   

 

Saturday, February 15

6:30 a.m. 8:00 a.m.

NCPA Board Meeting (B)

Crescent Boardroom (4th Floor)

6:45 a.m. 8:00 a.m.

Texas Cotton Producers Meeting

Nottoway (4th Floor)

7:00 a.m. 8:00 a.m.

The Cotton Foundation Trustees (B)

Rex (8th Floor)

7:00 a.m. 8:00 a.m.

Cotton Growers Warehouse Assn. Board (B)

Southdown (4th Floor)

7:00 a.m. 8:00 a.m.

National Cotton Ginners Assn. Advisory Policy Committee (B)

Grand Couteau (5th Floor)

7:00 a.m. 8:00 a.m.

Cotton Warehouse Assn. of America (B)

Bayside A (4th Floor)

7:00 a.m. 5:00 p.m.

CAC Silent Auction

Edgewood A/B (4th Floor)

7:00 a.m. 5:30 p.m.

Registration/Information Desk and Special Events Ticket Desk

Lagniappe (2nd Floor)

Sponsored by Corteva Agriscience

7:00 a.m. 5:30 p.m.

BoardBookit Help Desk

Lagniappe (2nd Floor)

Sponsored by Bayer Crop Science

8:00 a.m. 9:30 a.m.

Program Committees: Joint Meeting and Economic Outlook (Includes NCC Planting Intentions Survey)
Grand Ballroom ABC (5th Floor)

Sponsored by Signode Packaging Systems

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC Farm Program and Economic Policy Committee

Bayside BC (4th Floor)

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC International Trade Policy Committee

Grand Ballroom E (5th Floor)

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC Public Relations and International Market Development Committee

Rhythms I/II (2nd Floor)

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC Research and Education Committee

Rodrigue Gallery (1st Floor)

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC Packaging and Distribution Committee

Waterbury Ballroom (2nd Floor)

10:00 a.m. 11:30 a.m.

NCC Health, Safety and Environmental Quality Committee

Grand Ballroom D (5th Floor)

12:00 p.m. 1:30 p.m.

Saturday Luncheon with David Wasserman, Guest Speaker
Armstrong Ballroom (8th Floor)

Sponsored by Bayer Crop Science

1:30 p.m. 2:30 p.m.

CAC*

Rhythms III (2nd Floor)

1:30 p.m. 2:30 p.m.

NCC Finance Committee*

Ellendale (4th Floor)

2:30 p.m. 4:30 p.m.

NCC Retiring Board*

Grand Ballroom DE (5th Floor)

4:30 p.m. 5:00 p.m. All State Units
5:00 p.m. 5:30 p.m. All Caucus Meetings
5:00 p.m. 5:30 p.m.

Manufacturers Meeting

Bayside A (4th Floor)

5:30 p.m. 6:30 p.m. Board Pictures
6:00 p.m. 6:30 p.m.

NCC New Board Business Session*

Rhythms I/II (2nd Floor)

6:00 p.m. 7:00 p.m.

Cotton Leadership Assoc. Meeting/Reception

Oak Alley (4th Floor)

 

Sunday, February 16

7:30 a.m. 10:00 a.m. Registration/Information Desk
Lagniappe (2nd Floor)
Sponsored by Corteva Agriscience
7:30 a.m. 10:00 a.m. BoardBookit Help Desk
Lagniappe (2nd Floor)
Sponsored by Bayer Crop Science
8:00 a.m. 9:15 a.m. Prayer Breakfast - Doug Daspit, Guest Speaker
Grand Ballroom D/E (5th Floor)
10:00 a.m. 12:00 p.m. CONVENTION: GENERAL SESSION
Grand Ballroom A/B/C (5th Floor)
Sponsored by Corteva Agriscience and Farm Credit
• Call to Order
• Invocation
• Business Session
   ▪ Consideration of Program Committee Recommendations
   ▪ Treasurer’s Report
   ▪ Presentation of 2020 Officers
• Chairman’s Report — Mike Tate
• NCC Annual Video Report
  Sponsored by Bayer Crop Science
• Committee for the Advancement of Cotton Annual Meeting
• Adjournment
       

 

* Facilities limited to members and invited guests
(B) Breakfast (Attendance limited to members and invited guests)